DVR Kayıt cihazlarında hard disk seçimi Leave a comment

DVR Kayıt cihazlarında hard disk seçimi dikkat edilmesi gereken konulardan biridir. DVR ve NVR gibi 7 gün 24 saat kayıt yapan cihazlarda, standart bilgisayarlarda kullanılan HDD’ler tavsiye edilmemektedir. İstenilirse bilgisayar hard diskleri de kullanılabilmekte fakat uzun vadede performans sorunları çıkartabilmektedir.

DVR ve NVR kayıt cihazlarında 7/24 özellikli hard diskler kullanın

Western Digital ve Seagate gibi hard disk üreticilerinin 7 gün 24 saat çalışmaya uygun olarak ürettiği özel seri hard diskler 7/24 kayıt cihazları için en uygun tercihtir.
Özellikle Western Digital markasının Purple serisi HDD’leri uygun fiyatlı ve yüksek performanslı ürünlerdir. Güvenlik sistemleri sektöründe sorunsuz projeler yapmak ve kayıt sistemlerinin istikrarlı çalışmasını isteyen bir çok montajcı bu modeli tercih etmektedir.
Gelişmekte olan güvenlik teknolojilerine bağlı olarak artık yüksek çözünürlükteki görüntüler hard disklerimizde daha az yer kaplamaktadır. H264 video sıkıştırma formatının yeni versiyonlarıyla beraber hard disklerimizin yoğun veri yazma hızlarına ayak uydururken 7/24 aralıksız çalışması da görüntü kayıtlarımızın sağlıklı olması açısından önemlidir. 2016 yılında duymaya başladığımız H265 sıkıştırma formatıyla beraber sanırım harddisk teknolojisinde de bazı gelişmeler olacaktır.

DVR Kayıt cihazlarında hard disk seçimi yaparken RPM değerlerine dikkat edilmelidir.

3.5″ Hard diskler genelde 5400 ve 7200 RPM olarak satılırlar. Bizler kayıt cihazlarımız için 7200 RPM değerlerine sahip cihazları tercih etmeliyiz. Nedir bu RPM? En kısa şekilde şöyle açıklayalım; Hard diskimizin saniyedeki dönüş (veri yazma, veri okuma) hızıdır. 7/24 özellikli HDD’lerin neredeyse hepsi zaten 7200 RPM olarak satılmaktadır.

Hard diskler garantili ürünler midir?

Tüm elektronik cihazlar gibi Harddisklerde 2 yıl garantilidir. Ancak kesinlikle tamiratı yapılabilen cihazlar değildirler ve arıza yapan hard diskler birebir yenisiyle değiştirilir. Tabi ki piyasada bir çok sahte ve bir şekilde tamir görmüş, çıkma hard disk bulunmaktadır. Bu cihazları kesinlikle tercih etmemeniz gereklidir. Bilinen markaları, bilinen satıcılardan temin etmelisiniz. Unutmayın ki ucuz diye alınan Hard diskler mutlaka yakın zamanda size masraf çıkartacaktır.

Harddiski nereden satın almalıyım?

Ulusal çapta hizmet veren elektronik marketlerden, Sitemizin ürünler sayfasındaki HARDDİSKLER kategorisinden veya kayıt cihazınızı satın aldığınız firmadan.

Satın alacağım Harddiskin kapasitesi ne kadar olmalı?

DVR ve NVR kayıt cihazlarına takılacak olan HDD’lerin kapasiteleri tamamen sizin geriye yönelik ne kadar kayıt yapmak istediğine bağlıdır. Kabaca bahsedecek olursak 4 kamerası olan bir sistemde ortalama 1 ay boyunca kayıt yapılmasını istiyorsanız 1 TB kapasitesi olan bir hard disk kullanılmalıdır. Kameraların çözünürlük kalitesi, Kayıt cihazının sıkıştırma formatı, görüntü akış hızının (FRAME) değeri gibi bir çok farklı etken kapasite seçimizi etkilemektedir. İnceleyebilirsiniz: Kayıt cihazlarında hard disk kayıt süresi hesaplama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir