Geniş açılı lens nedir? Leave a comment

Geniş açılı lens nedir?: Kameranın baktığı alanda daha geniş bir görüş açısı yakalamasını sağlar. Genel fotoğrafçılık sektöründe bir çok teknik terimle anlatılabilir ancak biz güvenlik kameraları açısından inceleyeceğiz.
Öncelikle bir örnekle göstermeye çalışalım:
Geniş açılı lens

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere,
Geniş açılı lens ile elde edilen görüntüde; neredeyse tüm marketin içi görünüyor, etraftaki herkes ve her şey görünüyor ama detayların hiç biri görünmüyor, yazılar okunmuyor! Örneğin kasiyerin yaka kartındaki yazıyı okuyamıyorsunuz.
Dar açılı lens ile elde edilmiş görüntüde ise, geniş açılı olanın tam tersine; yaka kartı okunabiliyor fakat görüntü çok dar ve bir noktaya odaklanmış gibi görünüyor.

Güvenlik kamerasında geniş açılı lens mi kullanmalıyım, dar açılımı?

Bu sorunun cevabı tamamen kamerayı nereye takmak istediğiniz ve neyi görmek istediğinizle alakalıdır. Ev, ofis gibi yerlerde, herhangi bir noktaya odaklanmadan genel bir görüntü almak istiyorsanız kesinlikle geniş açılı kameralar kullanılmalıdır. Örneğin: bebek bakıcısı için evlere takılan kameralar, takıldığı odanın tamamını görebilecek şekilde olmalıdır. Buna karşın kuyumcu, döviz bürosu gibi işletmelerde değerli eşyaların alışveriş yapıldığı tezgah veya bankolara odaklanmış dar açılı kameralar kullanılmalıdır.

Güvenlik kamerası alırken dar veya geniş açılı seçimi yapmak zorunda mıyız?

Hayır! güvenlik kameraları sabit dar açılı veya sabit geniş açılı olabilirler ancak manuel olarak ayarlanabilen lensler de vardır. Bu tür kameralara Varifokal lensli kameralar denilmektedir. Bu kameraları tercih ederek kameranın lens genişlik ayarı takıldığı yere göre el ile ayarlanabilir.
İnceleyebilirsiniz : Varifokal lensli kameralar

Güvenlik kameralarında lens milim aralıkları nelerdir?

Piyasada genel olarak kabul görmüş lens milim aralıkları şu şekildedir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 2.8 Milim lens: Güvenlik kameralarında kullanılan en geniş açılı lensdir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 3.6 Milim lens: En çok kullanılan geniş açılı lensdir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 4 Milim lens: 3.6 Milim lense göre biraz daha dar açılıdır.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 6 Milim lens
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 8 Milim lens
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 16 Milim lens
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 25 Milim lens: Güvenlik kameralarında kullanılan en dar açılı lens budur. Bir noktaya odaklanmak için en ideal lens milimi budur.

Varifokal (ayarlanabilir) lensli kameralardaki milim aralıkları için Varifokal lensli kameralar isimli yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir