Güvenlik kamera sistemleri Leave a comment

Güvenlik kamera sistemleri ‘ni 5 başlık altında inceleyeceğiz.
[icon name=”angle-double-right” class=”” unprefixed_class=””] Güvenlik kamera sistemleri kalite çeşitleri
[icon name=”angle-double-right” class=”” unprefixed_class=””] Yanıltıcı kalite-çözünürlük değerleri
[icon name=”angle-double-right” class=”” unprefixed_class=””] Kameranın takılacağı ortama göre çeşitleri
[icon name=”angle-double-right” class=”” unprefixed_class=””] Güvenlik kameralarında en çok tercih edilen markalar
[icon name=”angle-double-right” class=”” unprefixed_class=””] Kaliteli güvenlik kamerasını nereden alabilirim?

Güvenlik kamera sistemleri kalite çeşitleri

Güvenlik kameralarının kalite çeşitleri kullandığı teknolojiye göre 2’ye ayrılır.
IP Kameralar ve AHD Kameralar
Bu 2 teknoloji de kendi içlerinde farklı çözünürlük kalitesine göre ayrılmaktadır.

IP Kameralar

IP kameralar en basit anlatımla, bilgisayarlar gibi network ortamı kullanan kameralardır. Bilgisayarınızı internete bağlamak için kullanılan kablo ve wifi ağını kullanırlar. Eğer evinizde veya iş yerinizde kullanmakta olduğunuz bir internet ağı varsa, yani bir modem varsa; IP kameraları direk modeme bağlayarak kullanabilirsiniz. Tabi ki bu kameranın görüntülerini kaydetmek için veya bu kamerayı uzaktan izlemek için bazı ayarların yapılması gerekmektedir. IP Kamera ayarları isimli yazımızı inceleyebilirsiniz.

IP kamera çözünürlük kalite değerleri

En düşükten büyüğe doğru: 1 Megapiksel, 1.3 Megapiksel, 2 Megapiksel, 3 Megapiksel şeklinde farklı kalite değerleri vardır. Peki nedir bu megapiksel? izlediğiniz ortamı kaydeden kameranın ne kadar net görüntüler elde ettiğinin göstergesidir. Megapiksel değeri ne kadar büyükse o kadar net ve detaylı görüntüler elde edersiniz.

AHD Kameralar

AHD kameralar, IP kameralar gibi Megapiksel değeri ile kalite değerlerine ayrılırlar ancak kullandıkları teknoloji çok farklıdır. montajlanma şekli, bağlantı arayüzleri ve kayıt sistemi gibi konularda farklılık göstermektedir. en belirgin farklılık; IP kameralar gibi bilgisayar alt yapısını (network) kullan-mazlar. Analog alt yapı ve CCTV kablo kullanırlar bu yüzden IP kameralara göre daha uygun fiyatlı bir güvenlik kamera teknolojisidir.

AHD kamera çözünürlük kalite değerleri

En düşükten büyüğe doğru: 1 Megapiksel, 1.3 Megapiksel, 2 Megapiksel şeklinde farklı kalite değerleri mevcuttur.
Daha detaylı bilgiler için AHD Kamera nedir? isimli yazımızı,
Ürünler için; AHD Kameralar ürün kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yanıltıcı kalite-çözünürlük değerleri

Piyasada en çok uygulanan yanıltma yöntemi: düşük çözünürlüğe sahip kameraları yüksekmiş gibi satmaya çalışmaktır. 2 megapiksel diye aldığınız güvenlik kamerası aslında 1 megapiksel olabilir!
Bu yanıltma yönteminden kaçınmanın bir kaç yolu vardır: öncelikle kesinlikle güvenmediğiniz satıcılardan bilinmeyen markaları satın almamalısınız. Aldığınız kameraların hem kutularında hem de kameranın üstündeki etiketlere bakınız, mutlaka kameranın kaç megapiksel olduğunu anlatan bir ibare olmalıdır eğer yoksa o kameraya şüpheyle bakın. Bilinen tüm sektör lideri firmalar sattıkları kameraların etiketlerine bu bilgileri yazarlar.
Peki etiketler yanıltıcı olabilir mi? Kesinlikle olabilir. Aldığınız kameranın görüntüsünü sitemizde yayınladığımız demo görüntüler ile kıyaslayabilirsiniz.
Daha teknik ve kesin çözüm ise, megapiksel değerini kendiniz ölçebilirsiniz.
Güvenlik kamerası kaç megapixel? isimli yazımızda bunu nasıl yapacağınız detaylı olarak anlatılmıştır.

Kameranın takılacağı ortama göre çeşitleri

Öncelikle bilinmesi gereken şudur: Kameranın dış görüntüsü, yani kasası ile kamerayı izlerken elde edeceğiniz görüntü kalitesinin hiç bir alakası yoktur. Bir güvenlik kamerasının küçük, yuvarlak, plastik veya metal olması kaliteli olduğunun göstergesi değildir.

İç ortamlar (Ev, Ofis, İş yeri) için güvenlik kamerası seçimi

İç ortamlarda hem dekoratif hem de ergonomik olması açısından DOME kamera kullanılması uygundur. Yuvarlak, küçük ve montaj ayağı olmaması açısından iç ortamlar için en uygun seçenektir.

Dış ortamlar (Bahçe, Sokak, Bina cephesi) için güvenlik kamerası seçimi

Kesinlikle sağlam bir gövdesi ve montaj ayağı olan kameralar tercih edilmelidir çünkü dış ortamda kameranın maruz kalacağı mevsim şartlarına dayanabilmelidir. Örneğin montaj ayağı plastik olan bir kamera sert rüzgarlarda sürekli titreme yapar buda görüntünün kötü olmasına sebep olur. gövdesi plastik olan bir kamera güneşten dolayı bir süre sonra çatlamaya başlar bu durum kameranın su almasına sebep olur. IP66 standartına sahip su geçirmez özellikte olması olmazsa olmazdır.
Çok daha geniş kapsamlı bir makalemiz daha var. Güvenlik kamerası taktırmak istiyorum isimli yazımızı mutlaka inceleyin.

Güvenlik kameralarında en çok tercih edilen markalar

Küçük bir internet araştırması yaptığınızda yüzlerce farklı güvenlik kamerası markası görebilirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki Türkiye’de kendini ispatlamış marka sayısı 5-10 dan daha fazla değildir. Diğer markaların çoğu, ÇİN’deki en ucuz malzemelerle yapılmış aşırı kalitesiz kameralardır.
Hem firma hem de ürünleri olarak kendini uzun yıllar önce ispatlamış, CE, RoSH, ISO, TSE gibi belgeleri olan, aynı anda bizim de satışını yaptığımız bir kaç markayı sizin için listeleyelim:
Neutron Güvenlik Sistemleri, Biges Güvenli Hayat Teknolojileri, Cenova Güvenlik Sistemleri, Beylerbeyi Güvenlik Sistemleri.
Bu firmalara ait tüm markalar.

Kaliteli güvenlik kamerasını nereden alabilirim?

Sitemizin ürünler sayfasında bulabileceğiz ürünlerin tamamı Güvenliksistemleri.net ekibi tarafından denenmiş, kalitesinden emin olunmuş ürünlerdir. güvenlik kamera sistemleri ihtiyaçlarınızı karşılamak için bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.
Ürünler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir