Güvenlik kameralarının çözünürlük değerlerine göre ayrımı Leave a comment

Güvenlik kameralarının çözünürlük değerlerine göre ayrımı iki farklı teknoloji altında incelememiz gereken bir konudur.
[icon name=”play” class=”” unprefixed_class=””] AHD kamera çözünürlükleri
[icon name=”play” class=”” unprefixed_class=””] IP kamera çözünürlükleri

AHD Kamera Çözünürlükleri

AHD Güvenlik kameralarının çözünürlük değerlerine göre ayrımı

AHD kameralar çözünürlükleri açısından 4 farklı şekilde sınıflandırılırlar.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 1 Megapixel çözünürlüğe sahip olanlar (720P): Şu anda piyasada bulunan en düşük çözünürlüğe sahip AHD kamera çözünürlüğü budur. Ancak en düşük dediğimize bakmayın, güvenlik kameraları için gayet güzel bir görüntü sağlamaktadır ve gayet uygun fiyatlıdır.
İzlediğiniz görüntünün dikey çözünürlüğü 720 Pikselden oluştuğu için 720P olarak isimlendirilir.

[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 1.3 Megapixel çözünürlüğe sahip olanlar (960P): 720P 1MP’ye göre bir üst kademe çözünürlüğe sahip AHD kamera çözünürlüğü budur. Piyasada çok fazla yer bulamamıştır. Fiyat-kalite endeksi yüzünden kullanıcılar genelde 2MP 1080P çözünürlüğe sahip bir üst kademeye yönelmektedirler.

[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 2 Megapixel çözünürlüğe sahip olanlar (1080P): Üst düzey görüntü kalitesi isteyen kullanıcılar için en ideal olan değer budur. Fiyat olarak diğer çözünürlük değerlerine göre yüksektirler. Genelde projelerde kullanılırlar ev kullanıcıları için çokta uygun değildirler.

[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 3 Megapixel çözünürlüğe sahip olanlar (1152P): AHD teknolojisinde 3MP kameralar henüz piyasada yer bulmuş değiller. Çin’deki bazı kamera board üreticileri bu çözünürlükteki AHD kameraların üretilmeye başladığını açıkladılar.

İnceleyebilirsiniz: AHD Kameralar

IP Kamera Çözünürlükleri

IP Güvenlik kameralarının çözünürlük değerlerine göre ayrımı

Ip kameraların çözünürlük kalite değerleri de yukarıda bahsettiğimiz çözünürlük değerleri ile aynıdır. Fakat IP kameralar bilgisayarlar gibi network altyapısı kullanırlar. AHD kameralara göre daha pahalı bir teknolojiye sahiptirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir