Varifokal (ayarlanabilir) lensli kameralar Leave a comment

Varifokal (ayarlanabilir) lensli kameralar sabit lensli kameralara göre daha kullanışlı bir yapıya sahiptir. Üzerlerinde bulunan 2 adet ayar butonu sayesinde yakınlık-uzaklık, açı netlik ayarları yapılabilir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] Birinci buton, görüntünün yakınlığını ve açısını ayarlamak için kullanılır. yakınlık-uzaklık, dar-geniş açı birbiriyle ters orantılıdır. Görüntüyü ne kadar yakınlaştırırsanız, yani zoom yaparsanız o kadar açı kaybı olacaktır. görüntüyü uzaklaştırdığınızda ise açı genişleyecektir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] İkinci buton, yakınlaştırma-uzaklaştırma ayarı yapıldıktan sonra görüntü netliğinde (Focus) bazı bozulmalar olacaktır. Bu bozulmaları gidermek ve görüntü netliği yakalamak için kullanılır.
Varifokal (ayarlanabilir) lensli kameralar

Varifokal lensli kameralar nerelerde kullanılır?

Zaman içerisinde odaklanmak istenen cisimlerin yer değiştirme olasılığı var ise varifokal (ayarlanabilir) lensli güvenlik kameraları kullanılmalıdır. Örneğin: Otopark girişine odaklanmış bir kamera ile giren-çıkan otomobillerin plakalarını okuyan bir kameranın yeri değiştirildiğinde, artık yeni yere göre görüş açısının ve focus ayarının tekrar yapılması gereklidir. Böyle bir durumda sabit lensli kamera kullanılmış olsaydı; kameranın tamamen değiştirilmesi gerekirdi. Farklı bir örnek verelim: Para alışverişinin yapıldığı bir market kasasında, varifokal lensli kameranı lens ayarı tamda paranın elden ele geçtiği yere odaklanmıştır. Kameranın yüksekliğinde herhangi bir değişiklik yapıldığında, kameranın üstünde bulunan ayar butonları sayesinde yeni yere göre tekrar ayar yapılabilir.

Varifokal lensli kameraların milim aralıkları nelerdir?

[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 3.5~8mm: Minimum 3.5mm, maksimum 8mm aralığında ayarlanabilir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 6~60mm: Minimum 6mm, maksimum 60mm aralığında ayarlanabilir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 2.8~12mm: Minimum 2.8mm, maksimum 12mm aralığında ayarlanabilir.
[icon name=”angle-right” class=”” unprefixed_class=””] 9~22mm: Minimum 9mm, maksimum 22mm aralığında ayarlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir